Zima
Zima
15.01.2021
Zima zasahuje čtyři měsíce – prosinec, leden, únor a březen. V naší severní části planety Země se příroda ponořila do chladu, odpočívá a připravuje se na příchod nového jara. Stromy a květiny spí, zatímco zvířátka, která u nás na zimu zůstávají, hledají pro sebe jídlo, kde se dá. Proto bychom jim měli pomáhat třeba tím, že jim nasypeme do lesa kaštany, šišky, žaludy, jeřabiny atd. Ptáčkům pomůžeme přečkat tuto dobu třeba zrním a slunečnicí, které jim přichystáme do ptačích budek či krmítek, ty si můžeme snadno vyrobit.
A co myslíte, jsou i u nás nějaká zvířátka, která celou zimu prospí? Ano jsou. Jsou to: jezevci, ježci, křečci, sysli a dokonce i medvědi! Většina z nich spí v lese, ale například ježci přečkávají chladné dny schovaní v hromadách listí a větviček. Měli bychom na ně myslet už na podzim a ze zahrad nevyhazovat vše shrabané listí. Ježek žije hlavně nočním životem, takže si ani nemusíte všimnout, že potají zalezl třeba právě do té vaší hromádky.
Sysel dokáže spát neuvěřitelných devět měsíců a celou dobu nemusí nic jíst.
Jezevec a křeček si dělají do země nory, kam si po celý rok ukládají zásoby na zimu. Schovají se a vylezou, až se jim zase chce.
Medvěd spí v takzvaném brlohu. Je to většinou nějaká díra v kořenech většího stromu či v jeskyni. Tento pelíšek používá celý rok jako svůj domeček. Před zimou se pořádně nadlábne, aby přibral hodně kil. V zimě se občas probudí, aby se protáhl, ale z pelechu vychází až na jaře a je pořádně hladový.
V zimě, pokud napadne sníh, si můžeme užít velkou legraci, ale pozor na úrazy. Takový pád na zmrzlé louži může pěkně bolet a se sádrou není žádná zábava. Na zamrzlých rybnících se dělají díry, aby se ryby, které přečkávají zimu na dně, neudusily. Proto pokud chodíte rádi bruslit, raději se těmto dírám vyhněte. A co děláte v zimě rádi vy? Lyžujete, bobujete, nebo raději ležíte doma v teple? :-)
Prvními jarními květinami jsou:
sněženky, krokus a narcis - jsou jedny z prvních, které se probudí po dlouhé zimní době ze svého spánku, aby nám řekly, že za chvíli je opět zimy konec a brzy přijde jaro. Užívejte si těchto krásných prvních kvítků, ale nesbírejte je.
Tyto první kvítky mají totiž jeden velký úkol – nakrmit hladové čmeláky a včely, kteří se probouzejí na konci zimy, kdy je mnohdy ještě venku sníh. Jsou velmi slabí a pokud se neposilní rychle po jejich probuzení sladkým nektarem, zemřou. A s nimi mnoho dalších, protože tito první vyslanci hmyzí říše jsou královny, které mají ve svých bříškách schovaný celý jejich nový roj. Proto jeden velký úkol pro vás všechny, pokud někde na konci zimy uvidíte na zemi ležet čmeláka, který nemůže létat, pomozte mu dostat se k nejbližší rozkvetlé květině. A on se nám pak odvděčí krásnou barevnou loukou v létě.
Pokud máte zahradu či balkon, v lednu můžete pomalu začít s klíčením zeleniny. Můžete si semínka koupit v obchodě či použít semínka z kupované zeleniny. Jednoduše nasypte do starého obalu od vajíček trochu hlíny (tu je lepší zakoupit v obchodě), do každého chlívečku dejte jedno semínko, a pak už jen pravidelně zalívejte, než se rostlinka probudí k životu. To si potom pochutnáme.