První postní neděle - též „černá“
První postní neděle - též „černá“
05.03.2022
V některých krajích se tato neděle nazývala také „pytlová“, jinde se jí říkalo „pučálka“ – podle pokrmu z namočeného a usmaženého hrachu, který byl tradičním jídlem právě v tuto neděli.
Ve středních Čechách se jí říkalo dokonce „liščí“. Dostala své jméno podle zvyku hospodyní péct tajně v noci z pšeničného kynutého těsta pod vodou preclíky sypané solí a mákem. Preclíky sloužily jako pamlsky pro děti, navlékaly se na vrbové proutky, které se svázaly červenou mašlí a poté zavěsily venku na stromy. Dětem se pak říkalo, že je tam nadělila liška. Jen tak pro zajímavost - tohle zvířátko bylo považováno za symbol dostatku.
Před východem slunce vzbudí děti, s následujícím vysvětlením: „Milé děti, běžela tudy liška a ztratila na zahradě preclíky. Vstaňte, omejte se a jděte do zahrady, kde je na proutku na stromech zavěšené naleznete…“
Preclíky od lišek jsou jednoduché: 300 g prosáté hladké mouky smícháte se solí a mletým zázvorem, vlijete připravený kvásek z mléka, cukru a droždí a pak přidáte asi 50 g rozpuštěného másla. Vypracujete tuhé těsto, které necháte vykynout. Z něj pak vyválíte tenké válečky a pletete preclíky, kroužky, věnce, copánky či brýle. Hotové preclíky vložíte do hrnce s vroucí vodou. Jakmile vyplavou na povrch, přeložíte je na plech, posypete mákem, kmínem nebo hrubou solí a ve vyhřáté troubě upečete do červena.
Zdroj:
https://www.ireceptar.cz/
https://www.kudyznudy.cz/