Bílá sobota
Bílá sobota
03.04.2021
Bílá sobota je pro věřící dnem ticha a očekávání. Křesťané se stále postí a oplakávají Ježíše Krista ležícího v hrobě. Po celý den se nekonají žádné liturgické obřady. Lidé chodí do ztichlých chrámů navštěvovat takzvané Boží hroby (pouze symboly) a vše směruje k večerní vigilii (virgilie je zvyk připravovat se na významné svátky, anebo mimořádné události předcházejíci svátkům a událostem, nočním bděním při modlitbách), samostatné liturgii připomínající a zpřítomňující Kristovo zmrtvýchvstání (když někdo umře a znovu náhle ožije).
O Bílé sobotě se zvony vrátily z Říma, kam odletěly na Zelený čtvrtek. Tento den se neslaví mše svatá a další svátosti, kromě pomazání nemocných a svátosti smíření.
Před vigilií se před kostely světil paškál - oheň, od kterého se zapalovala velikonoční svíce. Hospodyně předtím uhasily ohně doma a znovu je rozžhly až polínkem rozpáleným od paškálu. Z ohořelých dřev se pak zhotovovaly křížky, které se nosily na pole, aby mělo hodně úrody. Někde se dávaly uhlíky za trám domu na ochranu před požárem. Popelem z posvěceného ohně se posypávaly louky.
Označení Bílá se odvozuje od barvy roucha nových křtěnců (křtěnec je člověk, který je přijat do společné víry, ponořením do světcené vody, aby před vstupem ze sebe smyl všechny hříchy), kteří bývali v rané církvi přijímáni do společenství věřících v předvečer Kristova zmrtvýchvstání. Bílá barva symbolizuje čistotu, naději a také nový život.
Zroj:
wikipedia
http://web.quick.cz