Svatý Jan Evangelista
Svatý Jan Evangelista
27.12.2021
Po Ježíšově smrti Jan se sv. Petrem rozšiřovali církev a byli v čele ostatních apoštolů. Po smrti Ježíšovy matky kázal Jan v Efezu, kde napsal jednoho z evangelií a tří epištoly. Roku 94 byl zatčen, převezen do Říma a tam prý uvržen do kotle naplněného vařícím olejem. To mu ale podle legendy vůbec neublížilo, protože se podle legendy olej změnil v příjemnou lázeň. Jan byl vypovězen do vyhnanství, kde napsal knihu Zjevení, obsahující hluboká tajemství o stavu a budoucích osudech církve. Roku 96 se vrátil do Efezu. Zemřel, když mu bylo 90 let.
Je patronem teologů, úředníků, notářů, sochařů, malířů, písařů, spisovatelů, knihkupců, knihtiskářů, vázačů knih, výrobců papíru, vinařů, řezníků, sedlářů, výrobců zrcadel, rytců, svíčkařů a košíkářů, přátelství, proti otravám, spáleninám, bolestem nohou, padoucnici, krupobití, za dobrou úrodu.
Symbolem sv. Jana je orel, některá jeho vyobrazení mají orlí hlavu nebo křídla. Tento symbol mu byl připsán pro jeho vysokou teologii na začátku evangelia.
Dalším jeho atributem je číše s vínem. Ta odkazuje na legendu, podle které mu byla podána číše s otráveným vínem. Jan ji požehnal a poté vypil, avšak jed neúčinkoval. Proto se v den svátku sv. Jana tradičně světí víno.
V 18. století si na památku jedovatého vína, jež pil sv. Jan, aniž mu uškodilo, vinaři nalévali krapet svěceného vína s vírou v jeho zázračnou moc do vinných sudů na ochranu proti čarodějnicím. Ve svěceném víně také namáčeli kus chleba, z něhož se každé krávě či koni a jinému dobytku dával kousek. Věřili, že potom takto rituálně nakrmená zvířata po celý příští rok nikdo neočaruje.
Obchůzky na Jana
Na Uherskobrodsku na svatého Jana Evangelistu sbírají pacholci do měcha „ohlášky“. Jeden z nich se převleče do ženských šatů, druhý za žida a vezme pytel na rameno. Vezmou se za ruce a chodí dům od domu. Kde je mladý muž anebo dívka na vdávání, dostanou od něj či od ní hadru (= ohlášku). Vstrčí hadru do pytle a jdou dále. Hadry potom zpeněží. Jinde chasníci zase chodí po dědině s bílými talíři a sbírají na mši za všechny obyvatele vsi.